Mis on suukuivus ja tundlikkus?

proxident kuiv suu
Suukuivus on paljude inimeste jaoks nagu varjatud puue. Liiga vähene sülg muudab söömise ja neelamise keeruliseks.

Suukuivus ehk kserostoomia on sümptom, mida enamasti põhjustab sülje sekretsiooni vähenemine, suuõõne liigne kuivus aga hüposalivatsioon.
Suu limaskest muutub kuivaks ja tundlikuks, see kipitab ja vähimgi puudutus võib olla valus. Sageli kaasneb halb hingeõhk, suunurkade (suupooride praod) ja kuivad huuled. Erinevate maitsete kogemine muutub ja tugevamaitseline toit teeb haiget.

Sülg on vajalik hammaste reminealiseerimiseks ning selles leiduv amülaas algatab toidu seedimise ja aitab eemaldada toidujäägid suust. Sülg niisutab ja kaitseb suu limaskesta mehhaaniliste vigastuste eest. Sülje komponendid, sealhulgas mõned glükoproteiinid ja ensüümid, omavad antibakteriaalset, seente- ja viirustevastast toimet.

Suukuivus võib soodustada järgnevate haiguste ja probleemide teket:
Suu kandidoos
Suukuivusega patsientidel esineb sagedamini hambakrooni ja juure kaariest, samuti on neil rohkem hambakattu
Lisaks võivad patsientidel, kes kannavad hambaproteese,  esineda probleeme hambaproteesi kinnitusega

Väga levinud suukuivuse põhjustajaks on ravimid. Mingi osa neist põhjustavad subjektiivseid kaebusi, osad hüposalivatsiooni. Kserostoomiat võivad kõrvaltoimena põhjustada enam kui 400 ravimit. Kõige sagedasemad suukuivust põhjustavad ravimite grupid on kardiovaskulaarsed ravimid (hüpertooniavastased, diureetikumid, angiotensiin konverteeriva ensüümi inhibiitorid, kaltsiumikanali blokaatorid) antidepressandid, sedatiivse toimega ravimid, opioidid, parkinsonivastased ravimid, allergiavastased ravimid ja antatsiidid.

Muud põhjustajad:
Kiiritusravi
Autoimmuunhaigused (nt Sjögreni sündroom, reuma)
Infektsioonid (nt C-hepatiit, HIV)
Neeruhaigus, diabeet ja vaimuhaigused
Süljenäärmehaigused
Vanadus, rasedus ja stress

Suukuivus vanemas eas
Vanemas eas on oluline ravida suukuivust toodetega, mis niisutavad ja leevendavad suukuivust. Pole põhjust proovida sülge ergutada erinevate happeliste toodetega, see tekitab ainult rohkem ebamugavusi. Kui inimene ise ei saa enam suhelda ega ravis aktiivne olla, on hea kasutada Proxidenti tooteid. 

Kuidas leevendada suukuivust:
* Jooge ja loputage suud sageli veega
* Närige toitu korralikult, see stimuleerib sülge
* Närige suhkruvaba närimiskummi, see stimuleerib sülge ja hoiab sülje tootmist töös
* Kasutage fluoriidiga hambapastat ilma maitseta, kui teil on tavapärase hambapasta kipitamise tõttu probleeme hammaste pesemisega
* Määrige ja niisutage suud niisutava geeli või suu limaskesta niisutava spreiga.

Milline toode on teie jaoks parima efektiga, on väga individuaalne. Tavaliselt pakub parimat leevendust toodete kombineerimine.
Huulte pragunemise vältimiseks kasutage regulaarselt head ja hooldavat huulepalsamit.
Suukuivust leevendavaid tooteid Proxidentilt leiate meie veebipoest: Vaatan kõiki Proxidenti tooteid

Proxident, kuiva suu leevendaja

Jaga:

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Ole kursis
pimedal ajal on stressi maandamine oluline, et immuunsus ei langeks ja viirused ligi ei pääseks. Meie soovitused stressi maandamiseks.

Kuidas maandad Sina stressi?

Ilmad lähevad külmemaks ja õhtud aina pikemaks, viiruse leviku või mõne töömõttega seotud stress tahab vägisi ligi hiilida. Siin on meie abimehed ja soovitused toodete hulgast, mis turgutavad vaimu, immuunsust ning keha. Hoidke ja hellitage endid 🙏. Vaata kõiki Elixr sooduskomplektid Leia endale sobiv Vaata

immuunsüsteemi tugevdaja olenterve.ee

Külma ilma trotsimiseks

Meie ilmad on läinud eriti külmaks ning see paneb immuunsüsteemi proovile. Toetamaks tervist ja kaitsmaks nahka miinuskraadide eest, on meie toodete seas nii mõndagi kasulikku:

etEstonian
Scroll to Top